מעצמת סייבר ישראלית

מעצמת סייברמעצמת סייבר: היצוא של מערכות הסייבר מישראל לארה"ב בשנת 2014 הסתכם בכ-2.5 מיליארד דולר – כך מעריך מכון היצוא. לפי מטה הסייבר הלאומי במשרד ראש המשלה מכירותיהן של חברות סייבר ישראליות הסתכמו באותה שנה בכ-6 מיליארד דולר, שהם כ–10% מהמכירות בעולם בתחום הסייבר.
(להערכת מכון היצוא, כלל היצוא של מערכות ושירותים בתחום הסייבר מישראל לעולם הסתכם אשתקד בכ-3 מיליארד דולר).

סייבר – קיצור של המילה קיברנטיקה. כינוי זה משמש ככינוי נפוץ למרחב הקיברנטי, ובפרט לעולם האינטרנט. למעשה מדובר בהגנה מפני וירוסים, האקרים, וטרור דרך האינטרנט או רשתות דיגיטליות אחרות, וכמו כן גם בתקיפה של אוייבים באותן דרכים.

מעצמת סייבר ישראלית

למעלה מ-30 חברות סייבר חדשות מוקמות בישראל מידי שנה, נתון שנמצא במגמת עלייה. הסייבר ללא ספק הפך לתחום החם של ההייטק הישראלי, עם ייצוא לשוק העולמי בשווי של מיליארדי דולרים. כיום פועלות בישראל כ-250 חברות בתחום הסייבר. מבחינת השקעות במו"פ ב-2014, הנתונים מצביעים על השקעה בהיקף של כ-15% מכלל ההשקעות בשוק הבינלאומי. לפי מטה הסייבר הלאומי ישנה מגמת עלייה בהיקפי ההשקעה במו"פ בתחום. השחקנים בגדולים בישראל הן חברות כגון נייס, ורינט, צ'ק פוינט והתעשיות הביטחוניות. אבל כאמור, קיימות עשרות רבות של חברות נוספות – חלקן נמצאות בתהליכי מכירה לחברות בינלאומיות.

israeli cyber security

israeli cyber security

למעשה, ישנן דוגמאות רבות לאקזיטים מרשימים בתחום הסייבר. לדוגמה – חברת "ארק" שהונפקה בבורסה האמריקאית ומוערכת בכ-800 מיליון דולר. דוגמה נוספת היא חברת "טראסטיר" שנרכשה עע"י אי.בי.אם בסכום דומה לפני כשנה וחצי. גם צ'ק פוינט, חברה המתמחה באבטחת מידע, הינה בעלת נגיעה לתחום.

מה מייחד את ישראל ומקנה לה יתרון משמעותי בתחום? כנראה השילוב המקומי בין ריבוי חברות הייטק ובין צרכים ביטחוניים. כלומר, אנשים רבים מגיעים להייטק עם רקע ביטחוני ומודיעיני נרחב ולכן הם נמצאים בעמדה אידיאלית ומשתלבים בתחום הסייבר באופן די טבעי.

password-704252_640

תחום שצובר תאוצה

לפי חלק מהתחזיות, תוך כ-5 שנים מעל למחצית מהחברות הגדולות בארצות הברית יפנו חלק נכבד מתקציביהן לאיתור איומים בתחום הסייבר. חברות וארגונים אמריקאים מבינים היטב את חשיבות הסייבר ולכן הפוטנציאל השיווקי כיום בתחום זה הינו גבוה ביותר ומושך חברות אבטחת מידע וסייבר ישראליות לנסות להשתלב בשוק העולמי.