ניטור שרתים

אודות ניטור ותחזוקת שרתים

תחזוקת שרתיםאמנם הלהיט הטכנולוגי הגדול של ימינו הם ללא ספק המכשירים הסלולריים, אך מנקודת מבט עסקית וארגונית – מחשבים הם עדיין כלי העבודה הראשון במעלה בכל מה שקשור לתפעול וניהול עסק. ככל שהעסק גדול ומורכב יותר כך גובר בו הצורך במערכות מחשוב גדולות ומורכבות האחראיות לתפעולו התקין. עם תחילת שנות האלפיים, במקביל לצמיחת האינטרנט, נכנסה לפעולה כסטנדרט במערכות מחשוב ארגוניות עבודה עם שרתים. עבודה עם שרתים אפשרו לרשתות מחשבים להגיע לביצועים טובים הרבה יותר, מבחינת זמינות, נגישות, מהירות תגובה. כמו כן הלכו והשתכללו הן רמת האבטחה שמתאפשרת בזכות שרתים והן היכולת לרכז מידע במקום אחד ולגבות אותו באופן תדיר. שרת יכול להיות מחשב חזק שמריץ תוכנות שונות שמשרתות מחשבים אחרים ברשת. פירוש אחר למילה שרת הוא תוכנת מחשב שנותנת שירות לתוכנות אחרות (נקראות clients). בסופו של דבר שרתים מורכבים הן מחומרה והן מתוכנה, אך תיתכן גמישות רבה מבחינת הארכיטקטורה שכן מחשב אחד יכול להריץ מספר "שרתים", ובאופן דומה יתכן "שרת" אחד שרץ באמצעות מספר מחשבים. מערכות הפעלה מסוג יוניקס, לינוקס או Windows מאפשרות את התיאום בין שכבת התוכנה ושכבת החומרה.

מרכזי המידע וההפעלה ברשת

כל רשת מחשבים זקוקה לשרת מסוג כלשהו. שרתים מהווים את מרכזי המידע וההפעלה של המחשבים המחוברים לרשת מסוימת. ברגע ששרת נפגע, עלולים כתוצאה מכך להיפגע בעקיפין יתר המחשבים ברשת משום שבעיה בשרת תתבטא בירידה במהירות ובביצועים של מחשבי הקצה וכתוצאה מכך עלולים להיגרם הפסדים כספיים ניכרים. מכאן נובע שאין להקל ראש בנושא של ניטור שרתים וכן תחזוקתם וזאת למען תפקודו התקין של כל עסק ממוחשב.

ניטור שרתים
ניטור שרתים ארגוניים

ניטור שרתים

תחזוקה יעילה ואפקטיבית של שרתים בארגונים דורשת שירותי ניטור שרתים הכוללים טיפול בתקלות וביצוע בדיקות שוטפות המנטרות את השרת מבחינת זמינות, מצב הגיבויים, עדכוני תוכנה ואבטחה שונים, ועוד. חלק מהחברות הנותנות שירותים בתחום ניטור השרתים מסוגלות להפיק דו"חות חודשיים ובהם נתונים לגבי נפח התעבורה, תפקוד השרת, וכן נתונים סטטיסטיים לגבי תנועת הגולשים למשל. כאמור, תחזוק נכון של שרת ארגוני עשוי למנוע תקלות ובכך למנוע הפסדים שעלולים להיגרם וכמובן ששירות ניטור ותחזוקה לשרתים מקנה שקט נפשי גבוה לעובדים ולנהלים כאחד.

תחזוקת שרתים

כאמור, שרת הוא בעצם מחשב חזק בעל חומרה שמיועדת לעבודה מאומצת, אך יחד עם זאת, בסופו של דבר מדובר במחשב, וכל מחשב זקוק לפיקוח ותחזוקה על מנת לשמור על רמת ביצועים נאותה ובכדי להפחית את הסיכון לתקלות. ניתן למנוע תקלות כגון קריסת שרת, פריצות אבטחה, התפשטות של וירוסים, ועוד – וזאת באמצעות פנייה לחברה מקצועית לתחזוקת שרתים. לחלופין ניתן לשכור שירותי תחזוקה מטכנאי מחשבים. תחזוקת שרתים הינה שם כולל למגוון תחומים ופעולות – החל מבחירת חדר מתאים במבנה בית העסק בו ימוקם השרת. אספקט נוסף של תחזוקת שרתים כולל התקנה של תוכנות הגנה כגון אנטי וירוס או firewall.